Gezi Eğlence

Madagaskar Gezi Rehberi

Madagaskar hakkındaki bu ilginç gerçekler, büyüleyici ‘Baobab Ülkesi’ne yapacağınız geziye hazırlanmanıza yardımcı olacağından emin olabilirsiniz. Madagaskar, Doğu Afrika kıyılarının 400 kilometre açığında yer alır ve inanılmaz vahşi yaşamıyla ünlüdür. Hatta birçok kişi, adanın en ünlü sakini olan lemurla tanışmak için Madagaskar’a bir gezi planlıyor! İster vahşi yaşam ister inanılmaz manzaralar veya otantik yerel kültür için Madagaskar’a gidiyor olun, Madagaskar seyahat rehberimizi keşfetmek için okumaya devam edin.

İklimsel Faktörler

Madagaskar çok geniş. Aslında, dünyanın en büyük ikinci ada ülkesidir. 592.800 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Madagaskar’a seyahat ettiğinizde her türlü hava ve manzara ile karşılaşmayı bekleyebilirsiniz. En yararlı Madagaskar seyahat ipuçlarından biri hava durumuna göre giyinmektir. Bu, adada nereye seyahat ettiğinize bağlıdır. Genel bir kural, doğunun batı sahilinden çok daha ıslak olmasıdır.

Hint Okyanusu’na bakan doğu kıyısı, yemyeşil yağmur ormanlarına, milli parklara ve birçok vahşi hayata ev sahipliği yapmaktadır. Gerçekten de lemurları tespit etmek için Madagaskar’ın en iyi bölgesi. Ancak, bu yemyeşil manzara, yağmurun adil payıyla birlikte gelir. Aralık ve Ocak, doğu kıyısında Kasırga Mevsimidir, bu nedenle sizi kısa ve keskin sağanaklardan korumak için yanınıza su geçirmezlik almayı unutmayın.

Öte yandan, batı kıyısı çok daha kurudur ve uçsuz bucaksız kurak manzaralara ev sahipliği yapar. Madagaskar’a özgü muhteşem baobab ağaçlarını burada bulacaksınız. Ayrıca, yaylalarda hava çok daha ılımandır ancak geceleri oldukça soğuk olabilir. Bu nedenle, Madagaskar turuna çıkıyorsanız, çeşitli iklim koşullarına göre bavul hazırlamanız gerekir. Katmanlar, su geçirmezlik ve sağlam yürüyüş ayakkabısı önerilir.

Madagaskar'da yapılması gerekenler
Madagaskar

Nereleri Ziyaret Etmelisiniz

Büyük boyutu ve görece altyapı eksikliği nedeniyle Madagaskar’ı dolaşmak zor ve zaman alıcı olabilir. Buna rağmen, bu ülkenin çeşitliliği ve manzaraları, buna değdiğinden daha fazla çaba sarf ediyor. Genel olarak, Madagaskar’ı kendi kendinize sürmeye çalışmak yerine rehberli bir ülke turuna çıkmanız önerilir.

Madagaskar’da seyahat etmek için herhangi bir zaman harcarsanız, muhtemelen RN7 otoyolunu tanıyacaksınız. Bu geniş yol, Antananarivo’nun başkentini güneydeki Tulear’a bağlar. 980 kilometreyi kaplayan, ülkenin ana arteri ve popüler bir gezi rotası. Öte yandan, zamanınız kısıtlıysa, ülkenin bazı bölgelerinde iç uçuşlar mevcuttur, ancak uçmayı seçerseniz Madagaskar’ın çeşitli manzaralarını görme şansını kaçırırsınız.

Yerel Gelenekler

Madagaskar’ın nüfusunu en az 20 etnik grup oluşturuyor. Bu nedenle, benzersiz yerel gelenekleri ve gelenekleri keşfetmek için sayısız fırsat bulacaksınız. Nüfusun çoğu Madagaskarca konuşsa da Fransızca da yaygın olarak konuşulmakta ve anlaşılmaktadır. Madagaskar’ın az gelişmiş olduğu ve nüfusun çoğunun yoksulluk içinde yaşadığı belirtilmelidir. Madagaskar’ın yerel gelenekleri ve görgü kuralları hakkında akılda tutulması gereken bazı ilginç gerçekler:

 • Kırsal bölgelere seyahat ediyorsanız, bilinen yerel tabuları veya ‘fady’leri öğrenin. Bu dini olmayan atalara ait inançlar yerel halk için çok önemlidir ve yerel toplulukları ziyaret ederken herhangi bir tabuyu çiğnemekten kaçınmalısınız. Fady’nin bazı örnekleri arasında belirli yiyecekleri yemeyi, belirli renkleri giymeyi veya yerel nehirleri veya gölleri rahatsız etmeyi yasaklamak sayılabilir.
 • Birinin fotoğrafını çekmeden önce izin isteyin. Rehberiniz isteği tercüme edebilecektir. Çoğu yerli, fotoğraflarının çekilmesinden çok mutludur, ancak durumun böyle olduğunu düşünmeyin. Mezarların fotoğraflarını asla izinsiz çekmemeniz gerektiğini unutmayın.
 • Yaşlılara saygı, Madagaskar kültürünün önemli bir direğidir. Yerlilerle kaynaşırken bunu aklınızda bulundurun.
 • Dilencilere para verme konusunda dikkatli olun. Yoksulluğa tanık olmak zor olabilir, bu nedenle yerel köylerde dağıtmak için temel eşyalar veya küçük hediyelerle hazırlıklı gelin ya da yerel çocukların oynaması için birkaç futbol topu getirin. Kendinizden daha az şanslı olanlara bağış yaparken bir bütün olarak toplum üzerindeki etkisini düşünmeye çalışın.

Paranıza Dikkat Edin

Madagaskar’daki para birimi Madagaskarlı ariary’dir, ancak avro turist temelli faaliyetler için yaygın olarak kabul edilmektedir. ATM’ler yalnızca büyük şehirlerde bulunur, bu nedenle her zaman şehre dönene kadar sizi karşılayacak kadar nakit taşıyın. Herhangi bir hizmet için bahşiş vermek gelenekseldir, bu sadece yol tarifi vermek olsa bile, bu nedenle dışarıdayken yardıma ihtiyaç duymanız ihtimaline karşı küçük banknotlar (200ar, 500ar) taşıyın.

Sağlık Şartları

Madagaskar ile ilgili en önemli seyahat ipuçlarından ve ilginç gerçeklerden bazıları, seyahatiniz sırasında sağlıklı kalmakla ilgilidir. Bazı genel yönergeleri izlerseniz, Madagaskar maceranızı mahvedecek herhangi bir sağlık sorununuz olmamalıdır:

 • Aşı tavsiyesi için seyahate çıkmadan önce doktorunuzu ziyaret edin
 • Sıtmaya karşı önlem alın (koruyucu, kovucu, sineklik)
 • Herhangi bir bakteriyel enfeksiyon durumunda yanınızda antibiyotik taşımayı düşünün.
 • Özellikle yemekten önce el dezenfektanı taşıyın ve kullanın
 • Güneş kremi kullanın- güneş çok güçlü olabilir
 • Sadece şişelenmiş su iç
 • Çiğ yiyeceklerden/buzdan/pişmemiş sebzelerden vb. kaçının.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı