Teknoloji

Apple’ın Uygulama Mağazasının iOS’a Geçmesi

Apple, Epic ile mahkemeye çıktığında çok fazla tepki aldı Epic’in davasında bazı makul noktalar ve bazı saçmalıklar da var. Birincisi, Epic, Apple’ın şu anda bulunduğu konuma gelmek için çok fazla zaman ve para harcadığını takdir etmiyor gibi görünüyor. Ve mağazaların mallara bir fiyat ekleyemediği argümanı, hem kapitalizmin hem de dükkanların icat edilmesinden bu yana tüm dükkanların işleyiş şeklinin tamamıyla çelişiyor gibi görünüyor.

Ancak Apple, kısa süre önce Japon yetkililer tarafından “okuyucu” uygulamaların abonelik satmak için bir web sitesine bağlanmasına izin vermeyi reddetmesi nedeniyle araştırıldı. Bir okuyucu uygulaması, bir müşterinin bir hesaba erişmesine ve karşılığında zaten abone olduğu bir hizmeti kullanmasına izin veren Apple’ın dilidir. Spotify ve Netflix, okuyucu uygulamalarına örnektir. Japon soruşturmasının ardından Apple, bu uygulamaların gelecek yılın başından itibaren bağlantı kurmasına izin verecek.

Peki neden bunun iyi olduğunu düşünüyorum? Çoğunlukla, Apple’ın abonelik hizmetlerinden bir kesinti almayı haklı çıkarmasını daha zor bulduğum için. Apple’ın uygulama mağazasını geliştirmek ve sürdürmek için çok çaba sarf ettiğini kesinlikle takdir etsem de, bunun Apple müşterileri için büyük bir acı olduğunu ve bunun Apple için bu şirketlerden ücret alabilmekten daha fazla endişe duyması gerektiğini düşünüyorum. sağladıkları hizmetler.

Buna iyi bir örnek, iOS cihazlarındaki Kindle uygulamasıdır. İdeal olarak, kitapları doğrudan uygulamadan satın alabilmek isterim. Ancak Amazon bunu teklif ederse, Apple’a bir kesinti yapmasına izin vermek zorunda kalacaktı ki bu kesinlikle olmayacak. Bunun yerine, müşteriler bir web tarayıcısı açmak ve bir kitap satın almak için Amazon’un mağazasını ziyaret etmek zorunda kalmanın acı verici bir deneyiminden muzdariptir. Bu, kayıtlara göre, bu planlar altında değişmeyecek, ancak Amazon, Spotify ve Netflix, en azından bir adım daha kolaylaştıran bir web bağlantısı sağlayabilecek.

apple haberleri

Apple’ın uygulama mağazası aracılığıyla satılan şeyler için bir tür komisyon alma hakkı olduğunu düşündüğüm kadarıyla, farkın biraz nüanslı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, önyargılıyım çünkü kişisel olarak uygulamalara büyük para harcamam, bu yüzden diğer alanlara gelince beni çok fazla etkilemiyor.

Uzun vadede Apple’ın uygulama mağazası stratejisini bir şekilde yeniden düşünmesi gerekeceğini düşünüyorum. Bence bunu başka herhangi bir nedenle olduğu kadar kendi müşterileri adına yapması gerekiyor. Bir iOS cihazı satın alıyorsanız, muhtemelen Apple’ın metodolojisinin hayranısınızdır. Çoğunlukla, bu, kullanımı basit olan güçlü cihazlara dayanmaktadır. Kendi müşteri deneyiminize hayal kırıklığı eklemek bana doğru bir yön gibi gelmiyor.

Apple ve Epic söz konusu olduğunda, Epic’in sızlanmasına çok daha az yatırım yapıyorum. Bir noktayı tartışmak için söylenecek çok şey var ama Epic’in çatışmacı tavrı ve açıkça kuralları çiğnemesi bana aptalca geldi. Uygulama ücretleri hakkında endüstride devam eden bir tartışmadan yanayım, ancak dünyadaki her uygulama mağazası ve perakende satışlar benzer bir satış komisyonu aldığında, bunun büyük bir şirketin başka bir büyük şirkete dava açmasından çok daha geniş bir tartışma olması gerektiğini düşünüyorum. şirket.

Bu, doğru yönde atılmış bir adımdır, ancak şüphesiz daha fazla adıma ihtiyaç vardır. Ayrıca, içeriğe giderek daha fazla yatırım yapan bir işletme olarak Apple’ın bu yarışta yeni bir atı olduğunu belirtmekte fayda var. Muhtemelen, Android’de Apple Music ve Apple TV+ satışları için uygulama mağazalarına para vermek istemeyecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı